Sukces w nauce: co warto wiedzieć przed startem?
Wiktor Wichrowski | Feb. 17, 2025, midnight

Czy zastanawiasz się nad karierą naukową?
Czy wybór promotora naprawdę ma tak duże znaczenie? A jak wygląda stabilność finansowa w akademii?
Zapraszamy na panel dyskusyjny, który rozwieje Twoje wątpliwości i pozwoli spojrzeć na naukę oczami tych, którzy osiągnęli w niej sukces! Spotkanie odbędzie się 6 marca 2025 o 14:15 w sali 2180 na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego.
W gronie doświadczonych naukowców, którzy zdobywali wiedzę i doświadczenie w czołowych ośrodkach badawczych w Europie i na świecie poruszymy kluczowe kwestie związane z rozwojem kariery akademickiej. Dyskusja obejmie m.in.:
- Jakie decyzje na początku kariery mają największy wpływ na sukces?
- Czy wybór promotora może zaważyć na całej przyszłości naukowej?
- Czy praca naukowa zapewnia stabilność finansową, czy konieczne jest dodatkowe źródło dochodu?
To świetna okazja, aby dowiedzieć się, jak wygląda praca badawcza "od kuchni", jakie wyzwania niesie i czy to ścieżka dla Ciebie.
Chcesz zadać własne pytanie?
Wypełnij formularz, a być może Twój temat pojawi się w dyskusji!
Zaproszeni goście

Prof. Małgorzata Bogdan
Matematyczka specjalizująca się w statystyce i analizie dużych zbiorów danych. Stopień doktora uzyskała w 1996 roku na Politechnice Wrocławskiej, habilitację w 2009 roku w Polskiej Akademii Nauk, a w 2020 roku tytuł profesora. Kierowała wieloma grantami badawczymi finansowanymi przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Nauki, Szwedzką Radę Naukową, Fundację na rzecz Nauki Polskiej oraz programy międzynarodowe, takie jak FP7 oraz program bilateralny z Austrią. Pełni rolę przewodniczącej Europejskiego Regionalnego Komitetu Towarzystwa ''Bernoulli Society'', przewodniczącej Komisji Statystyki przy Komitecie Nauki PAN oraz przewodniczącej Jury Konkursu Polskiego Towarzystwa Matematycznego na najlepszą pracę studencką. Laureatka Nagrody Polskiego Towarzystwa Matematycznego im. Hugo Steinhausa za osiągnięcia w dziedzinie zastosowań matematyki oraz honorowy członek międzynarodowego Instytutu Matematycznej Statystyki. Pracowała naukowo na Uniwersytecie Stanu Washington jako stypendystka programu Kolumb FNP i na Uniwersytecie Stanforda jako stypendystka programu Fulbrighta. Była także profesorem wizytującym na Purdue University, Uniwersytecie w Wiedniu i Uniwersytecie w Lund. Pracuje na Uniwersytecie Wrocławskim.

Prof. Anna Marciniak-Czochra
Matematyczka zajmująca się równaniami różniczkowymi cząstkowymi i modelowaniem procesów biologicznych. Ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim, doktorat obroniła w 2004 roku na Uniwersytecie w Heidelbergu, a habilitację uzyskała na Uniwersytecie Wrocławskim w 2011 roku. Kieruje Instytutem Matematyki Stosowanej na Uniwersytecie w Heidelbergu, gdzie prowadzi badania nad modelowaniem struktur biologicznych i procesów różnicowania komórek. Pracowała naukowo we Francji, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Kierowała licznymi grantami badawczymi finansowanymi przez Niemiecką Fundację Badawczą (DFG) w ramach programów Collaborative Research Center (SFB) oraz Emmy Noether, a także przez Fundację Klausa Tschiry i Narodowe Centrum Nauki w Polsce. Zdobyła dwa prestiżowe granty ufundowane przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych - ERC Starting grant 2008 oraz Synergy grant 2022.

Prof. Marcin Pilipczuk
Informatyk teoretyczny, specjalizujący się w algorytmice, zwłaszcza w teorii złożoności obliczeniowej, algorytmach parametryzowanych oraz strukturze grafów. Uzyskał stopień doktora na Uniwersytecie Warszawskim w 2012 roku, habilitację w 2017 roku na Uniwersytecie Warszawskim, a w 2024 roku tytuł profesora. W swojej karierze prowadził badania na Uniwersytecie w Bergen (2013/14), Uniwersytecie w Warwick (2014/15) oraz w Simons Institute for the Theory of Computing w Berkeley (2015). W roku akademickim 2022/23 pracował w BARC w Kopenhadze. Kierował licznymi projektami badawczymi, w tym grantami Narodowego Centrum Nauki i Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Zdobył prestiżowy grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych: ERC Starting Grant 2016.

Prof. Ewa Szczurek
Specjalistka w dziedzinie sztucznej inteligencji i jej zastosowań w medycynie. Doktorat obroniła w 2011 roku w Instytucie Maxa Plancka w Berlinie, a habilitację uzyskała w 2020 roku na Uniwersytecie Warszawskim. Odbyła staż podoktorski na ETH w Zurychu. Pracowała także na Northwestern University w Stanach Zjednoczonych oraz w Centrum Badań Interdyscyplinarnych w Bielefeld. Kierowała licznymi grantami badawczymi, w tym finansowanymi przez Narodowe Centrum Nauki (Sonata Bis, OPUS), programy Unii Europejskiej (Horizon 2020, Innovative Medicine Initiative, Marie Skłodowska-Curie Actions), a także grantami przemysłowymi (Merck Healthcare) i stypendiami naukowymi (POLONEZ, ETH Zurich, Max Planck Research Schools). Aktualnie prowadzi prestiżowy grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych: ERC Consolidator Grant (2023). Jest współdyrektorką Instytutu Sztucznej Inteligencji dla Zdrowia w Helmholtz Munich (Niemcy), gdzie kieruje badaniami, a także prowadzi prace naukowe na Uniwersytecie Warszawskim.